Stor Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?


Eğer ev ya da işyerinizde stor perdenizi
- güneşlik olarak kullanacaksanız (stor perde en arkada cama en yakın perde olarak kalacaksa)
- karatma , blackout olarak kullanacaksanız.
- camı sıkça açmanıza gerek olmayacak şekilde kullanacaksanız
1 pencereye sadece tek parça stor perde yaptırmanızı tavsiye ederiz.Stor Perde En Ölçüsü: Resimdeki yatay çizginin uzunluğunu ölçün. Işığı engellemek için pencerenin sağ ve solunda duvar devam ediyorsa en az 10ar cm ( tavsiyemiz 20şer cm) fazla not edin. Örneğin alınlıklar dahil pencere genişliği 140 ise perde eniniz en az 160 cm ideali 180 cm olmalı.

Stor Perde Boy Ölçüsü: Tercihinize göre tavandan yere ya da tavandan mermere kadar ölçün,ölçtüğünüz değere üst kasada alüminyum boruyu kaplaması için 10 cm ilave edin (tavsiyemiz 20 cm).

- ayrı 2 perde satın almak yerine tek rayda 2 perde siparişi verin. Detay için bize ulaşın.Taşma payları değişmez, burada dikkat etmeniz gereken, resimde okla belirtildiği şekilde birleşim noktalarını ara kayıtlara denk getirin ve hiç boşluk bırakmayın, istemeseniz de kumaşlar perde eninden 7,5 mm kısa kesilir dolayısıyla cm perdeler bir birine asla sürtmez. RESİMDEKİ ENİNE OLAN SİYAH ÇİZGİYE DİKKATLİ BAKIN. PERDE ARASINDAKİ OK BİTİŞLERİ ARASINDA BOŞLUK BIRAKMAYIN.

Soldaki Perde En Ölçüsü: Işığı engellemek için pencerenin solunda duvar devam ediyorsa en az 10 cm ( tavsiyemiz 20şer cm) fazla not edin. Örneğin resimdeki soldaki 2 pencere genişliği 140 ise perde eniniz en az 150 cm ideali 170 cm olmalı.

Sağdaki Perde En Ölçüsü: Işığı engellemek için pencerenin sağ duvar devam ediyorsa en az 10ar cm ( tavsiyemiz 20şer cm) fazla not edin. Örneğin resimdeki sağdaki pencere genişliği 70 ise perde eniniz en az 80 cm ideali 90 cm olmalı.

Stor perde Boy Ölçüsü Alma: MERMER HİZASI BOY ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR: Tavandan (Korniş’ten) Mermere kadar ölçün çıkan ölçüye 10cm (tavsiyemiz 20 cm) fazla not edin. Örneğin Tavandan mermere 160 cm olan net ölçüye 10 cm ilave ettiğinizde 170 cm ideali 180 cm olmalı

YERE KADAR BOY ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR: Kapı yada yere kadar olan fransız camlarınızda, tavandan yere kadar ölçün 10 cm ölçüye ilave edin (tavsiyemiz 20 cm)

Not: Boyda ilave ettiğimiz 10 cm (tavsiye edilen 20 cm ) kumaşın alüminyum boruyu kaplaması için sarım payından dolayı istenmektedirTaşma payları değişmez, burada dikkat etmeniz gereken, resimde okla belirtildiği şekilde birleşim noktalarını ara kayıtlara denk getirin ve hiç boşluk bırakmadan sıfıra sıfır ölçünüzü alın, perdeleriniz bir birine asla sürtmez. Yatak çizgilerdeki ok başlangıç ve bitişlerini ölçmeniz yeterli.

En Ölçüsü: Işığı engellemek için pencerenin sağ ve solunda duvar devam ediyorsa en az 10ar cm ( tavsiyemiz 20şer cm) fazla not edin. Örneğin soldaki pencere genişliği 65 ise ise perde eniniz en az 75 cm ideali 85 cm olmalı. Ortadaki perde de taşma olmaz. Soldaki perde ölçüsünün bittiği noktadan sağa doğru devam eder.

Boy Ölçüsü:
MERMER HİZASI BOY ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR : Tavandan (Korniş’ten) Mermere kadar ölçün, çıkan ölçüye 10cm (tavsiyemiz 20 cm) fazla not edin. Örneğin Tavandan mermere 160 cm olan net ölçüye 10 cm ilave ettiğinizde 170 cm ideali 180 cm olmalı.

YERE KADAR BOY ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR: Kapı veya yere kadar olan Fransız camlarınızda, tavandan yere kadar ölçün 10 cm ölçüye ilave edin (tavsiyemiz 20 cm)

Not: Boy ölçüsü alırken ilave ettiğiniz 10 cm (tavsiye edilen 20 cm ) kumaşın alüminyum boruyu kaplaması için sarım payından dolayı istenmektedir.

Sitemizden sipariş vermeden önce perde ölçülerini en ve boy olarak belirlemeniz gerekir.
Ölçü almak kolay bir işlemdir. İhtiyacınız olanlar: metal metre , kalem kağıt ve merviden.

Ölçü almadan önce;
Perdeyi takmayı düşündüğünüz yere karar verin.
  • Perdenizi dilerseniz tavana (tavsiye edilir) , tavanda bulunan kornişe ya da L ayaklar vasıtası ile pencerenin biraz üstünde duvara takabilirsiniz. Ölçü alırken bu kararınıza göre hareket edin.
  • Perdeyi taktığınızda stor perde açıkken kapı kollarına değmeyecek kadar cama mesafe bırakın.


- Kumaşın borunun ön tarafından inmesine Ters Sarım denir.

  • Pencerenin kenarlarında duvar devam ediyorsa işiniz çok kolay. Perdenizin pencerenin her iki kenarında da duvara doğru en az 10ar cm ideali 20 cm olacak şekilde taşma paylarını hesaplayın.
  • Eğer pencerenin sağında ya da solunda duvar yok ve hemen L şeklinde yan duvar varsa ölçü almak için üst menüdeki Niş pencereler için ölçü alma bölümünü dikkate alın.
ÖLÇÜ ALMAK İÇİN NEYE İHTİYACINIZ VAR?Top